Zistite všetko, čo potrebujete vedieť o používaní oleja zo semien rakytníka a mnohých výhodách starostlivosti o pleť, ktoré môžete z tejto zložky získať. Rakytníkový olej sa už dlho používa v starovekých a tradičných liečebných postupoch a dostal sa aj na scénu starostlivosti o pleť.
Čo je to rakytníkový olej?
Rakytník rešetliakový ( Hippophae Rhammoides ) je rastlina, ktorá sa vyskytuje v celej Európe a Ázii a je známa svojimi výraznými jasne oranžovými bobuľami. Na rozdiel od toho, čo si možno myslíte, rastlina sa v skutočnosti nenachádza pod vodou, ale na piesočnatých dunách alebo pláňach.
Rakytníkový olej používaný v produktoch starostlivosti o pleť môže byť buď zo semien, alebo z bobúľ – každý ponúka trochu iné výhody. Olej zo semien rakytníka sa zvyčajne extrahuje metódou lisovania za studena.
Táto technika má niekoľko fáz, vrátane:
- Separácia semien – tu sa oddeľujú semienka rakytníka od dužiny bobúľ buď ručne alebo pomocou stroja.
- Sušenie semien – semená sa zvyčajne potom sušia, aby sa znížil obsah vlhkosti a uľahčil sa proces extrakcie.
- Lisovanie za studena – pomocou hydraulického lisu alebo expelerového lisu pri nízkych teplotách sa aplikuje tlak na rozdrvenie semien a extrakciu rakytníkového oleja.
- Čistenie a filtrovanie – z extrahovaného oleja sa odstraňujú nečistoty a pevné látky, ktoré pomáhajú rafinovať olej.
- Objavte hlavné univerzálne výhody používania rakytníkového oleja vo vašej starostlivosti o pleť – či už zo semien alebo bobúľ.
5 hlavných výhod rakytníkového oleja pre pokožku
Aj keď sa bobule rakytníka pravdepodobne nedostanú na váš nákupný zoznam, existuje množstvo výhod v starostlivosti o pleť, ktoré semená v týchto plodoch a samotné bobule môžu ponúknuť. Pri použití v produktoch starostlivosti o pleť môžete očakávať hydratáciu, menej zápalov a oveľa viac.
1. Hydratuje a vyživuje pokožku
Rakytníkový olej je bohatý na mastné kyseliny , ktoré sú kľúčovou zložkou ceramidov . Ceramidy sú formou lipidu (prirodzene sa vyskytujúca organická zlúčenina) a zohrávajú významnú úlohu pri udržiavaní prirodzenej bariéry pokožky, ako aj pri uzamykaní vlhkosti v pokožke.
Obsahuje aj iné typy komplexnejších lipidov , vrátane:
- Fosfolipidy a glykolipidy – zvlhčujú a zjemňujú epidermis (vonkajšiu vrstvu pokožky) a tiež zlepšujú elasticitu pokožky.
- Steroly – pomáhajú posilňovať prirodzenú bariéru pokožky a znižovať stratu vody cez epidermis.
2. Je bohatý na antioxidanty
Rakytník je silným antioxidantom , ktorý pomáha bojovať proti voľným radikálom, aby sa znížili škody nimi spôsobené a iné environmentálne stresory. Voľné radikály (atómy bez elektrónového párovania) môžu „kradnúť“ elektróny zo zdravých buniek, čo spôsobuje poškodenie kože, ako je suchosť, nerovnomerná pigmentácia a prasknuté cievy.
3. Podporuje regeneráciu pokožky
Rakytníkový olej obsahuje nenasýtenú mastnú kyselinu gama-linolénovú (GLA), príklad omega-6 mastnej kyseliny, vďaka čomu je skvelou zložkou, ktorá pomáha pri oprave a regenerácii pokožky. Ďalšie bioaktívne zlúčeniny v oleji, ako sú flavonoidy a karotenoidy, tiež pomáhajú podporovať regeneráciu kožných buniek.
Regenerácia pokožky je obzvlášť dôležitá pre ľudí, ktorí bojujú s rôznymi kožnými ochoreniami na tvári, ako je rosacea, ekzém alebo akné. S regeneráciou kože sa totiž zrýchli proces hojenia postihnutej kože a môže sa znížiť výskyt jaziev a znamienok.
4. Protizápalové vlastnosti
O oleji je známe, že je bohatý na GLA, ktorá pomáha zlepšiť prekrvenie pokožky. To znamená, že pokožka je lepšie zásobená kyslíkom a nevyhnutnou výživou, takže sa môžu odstrániť toxíny a upokojiť zápal.
5. Zlepšuje tón a textúru pleti
Nenasýtené mastné kyseliny prítomné v rakytníkovom oleji znamenajú, že je skvelou zložkou, ktorá pomáha zlepšiť tón, textúru a tiež štruktúru pokožky. Antioxidačné a protizápalové účinky oleja pomáhajú zvyšovať elasticitu pokožky a tiež odstraňovať toxíny z pokožky, čím podporujú žiarivejšiu pleť.
Často kladené otázky o použití rakytníkového oleja na pokožku
Je rakytníkový olej komedogénny?
Rakytníkový olej je nekomedogénny a preto je nepravdepodobné, že by upchal póry.
Môže rakytníkový olej spôsobiť akné?
Keďže rakytníkový olej je nekomedogénny, je nepravdepodobné, že by spôsoboval akné, pretože má tendenciu neupchávať póry. Keď to hovoríme, je dôležité si uvedomiť, že každý človek vníma produkty a zložky inak. Takže aj keď je nepravdepodobné, že spôsobí upchatie pórov a akné, najlepšie je urobiť si náplasťový test, ak máte citlivú alebo aknóznu pleť.
Môžete si dať rakytníkový olej na tvár?
Áno, rakytníkový olej možno použiť na tvár.
Zafarbí rakytníkový olej pokožku?
Je známe, že rakytníkový olej má oranžový alebo červený odtieň. Pri aplikácii rakytníkového oleja priamo na pokožku môže spôsobiť dočasné zafarbenie. Niektorí ľudia sa rozhodnú riediť svoj rakytníkový olej v niektorom základnom oleji, ako je jojobový olej, aby sa toto riziko minimalizovalo, ale stále sa môžu vyskytnúť škvrny.
Ako používať rakytníkový olej na pokožku
Pevne veríme, že používanie kvalitných produktov starostlivosti o pleť s obsahom rakytníkového oleja je najlepším spôsobom, ako využiť jeho vlastnosti. Niektoré z našich najpredávanejších produktov sú vyrobené s použitím tohto oleja, preto sme si povedali, že vám ich (znovu) predstavíme.