-
Ricínový olej ako metóda proti vypadávaniu vlasov a na ich posilnenie
Ricínový olej poskytuje vlasom mimoriadnu hydratáciu, lesk a zabraňuje ich zamotaniu. Pravidelnou aplikáciou sa vaše vlasy stanú silnejšími. Je však veľmi dôležité správne olej na vlasy a vlasovú pokožku aplikovať, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. .
1. Čo budeme na zábal vlasov z ricínového oleja potrebovať?
- ricínový olej (musí sa jednať o kvalitný olej lisovaný za studena
- iný olej na miešanie - tak isto len lisovaný za studena, napr. arganový, avokádový, kokosový, jojobový, mandľový,...
- horúcu vodu
- misku
- poháre
- kúpaciu čiapku na vlasy (prípadne potravinársku fóliu)
- uterák na hlavu ( prípadne hrubú zimnú čiapku )
- uterák na plecia alebo staré tričko (odporúčané)
2. Ricínový olej zrieďte iným olejom
Ricínový olej je pomerne hustý. Pri zmiešaní s iným olejom sa dá ľahšie aplikovať. Skúste použiť tri diely ricínového oleja a jeden alebo dva diely iného oleja uvedeného vyššie. Všetky tieto oleje sú skvelé na vlasy.
My zvykneme odporúčať nasledujúcu kombináciu:
- 3 polievkové lyžice (44 ml) ricínového oleja
- 1 polievková lyžica (15 ml) jojobového oleja
- 1 polievková lyžica (15 ml) kokosového oleja
3. Zvážte pridanie niekoľkých kvapiek esenciálneho oleja na prekrytie zápachu
Ricínový olej môže mať typický pach.Ak vás to obťažuje, skúste pridať dve až tri kvapky esenciálneho oleja ako je rozmarín, mäta pieporná, levanduľa alebo tea tree.
4. Nalejte všetky oleje do malej uzatvárateľnej nádoby
Pretrepte ju, aby ste všetko zmiešali.
5. Naplňte misku horúcou vodou.
Vložte nádobu s olejom do vody a počkajte, kým sa olej v nádobe prehreje. Nanášanie teplého oleja je omnoho efektívnejšie a príjemnejšie. Nikdy nezohrievajte olej v mikrovlnnej rúre!!!
6. Dajte nádobu s olejom do vody
Nechajte ju tam dve až štyri minúty. Uistite sa, že hladina vody je na rovnakej úrovni ako olej v nádobe. Taktiež dbajte na to, aby sa do nádoby nedostala žiadna voda a olej sa nenamočil.
7. Keď je olej teplý, nalejte ho do malej misky.
Nakoľko budete olej aplikovať prstami, je nevyhnutné mať k oleju dobrý prístup.
TIP: Zvážte preliatie oleja do malej fľaše s kvapkadlom. (Napr. prázdna fľaša od regeneračných pleťových olejov).Týmto spôsobom môžete olej nanášať priamo na pokožku hlavy po kvapkách.
8. Vlasy si navlhčite
Je to dôležité, pomôžete tak lepšiemu vstrebávanu oleja do vlasov. Môžete si ich len postriekať vodou z fľaše s rozprašovačom. Vlasy by mali byť len navlhčené, v žiadnom prípade mokré.
9. Zakryte si ramená uterákom
To ochráni vaše oblečenie pred olejom.
10. Ponorte prsty do oleja a masírujte pokožku hlavy
Odporúčame tri až päť minút pomocou krúživých pohybov. Oleja nanášajte málo a priamo ku korienkom vlasov. Môžete použiť aj fľaštičku s kvapkadlom.
11. Olej naneste na zvyšok vlasov
Dajte si trochu oleja na prsty a naneste ho na dlane. Potom prechádzajte rukami po vlasoch. Opäť použite len málo oleja.
12. Zabaľte vlasy do kúpacej čiapky
Pokiaľ nemáte čiapku, môžete vlasy omotať potravinovou fóliu. Zabránite tak vysychaniu vlasov a olej môže v kľude pôsobiť.
13. Omotajte horúci uterák okolo hlavy s kúpacou čiapkou
Uterák ohrejte namočením do veľmi teplej vody. Vyžmýkajte ho, aby ste z neho dostali nadbytočnú vodu a následne obtočte okolo hlavy na spôsob turbanu. Teplo z uteráka zvýši účinnosť ricínového oleja.
TIP: pokiaľ si to chcete zjednodušiť, nasaďte si na hlavu najteplešiu čiapku, ktorú nájdete v skrini :-)
14 Olej nechajte na vlasoch pôsobiť 30 minút až 3 hodiny
Môžete ho tiež nechať pôsobiť cez noc, aj keď existuje len málo dôkazov, ktoré by dokazovali, že je to tak efektívnejšie.
Keď si pôjdete umyť vlasy, vedzte, že môže chvíľu trvať, kým umyjete všetok olej. Niektorí ľudia zistili, že umývanie len kondicionérom a preskočenie šampónu je efektívnejšie ako používanie šampónu.
15. Použite túto metódu raz až dvakrát týždenne, aby ste dosiahli najlepšie výsledky
Majte však na pamäti, že na druhý deň ešte nemusíte vidieť žiadne výsledky. Skúste vydržať po dobu štyroch týždňov, následne môžete zhodnotiť stav vlasov po tejto metóde.
Prírodné výživové doplnky
Zistite všetko, čo potrebujete vedieť o používaní oleja zo semien rakytníka a mnohých výhodách starostlivosti o pleť, ktoré môžete z tejto zložky získať. Rakytníkový olej sa už dlho používa v starovekých a tradičných liečebných postupoch a dostal sa aj na scénu starostlivosti o pleť.
Čo je to rakytníkový olej?
Rakytník rešetliakový ( Hippophae Rhammoides ) je rastlina, ktorá sa vyskytuje v celej Európe a Ázii a je známa svojimi výraznými jasne oranžovými bobuľami. Na rozdiel od toho, čo si možno myslíte, rastlina sa v skutočnosti nenachádza pod vodou, ale na piesočnatých dunách alebo pláňach.
Rakytníkový olej používaný v produktoch starostlivosti o pleť môže byť buď zo semien, alebo z bobúľ – každý ponúka trochu iné výhody. Olej zo semien rakytníka sa zvyčajne extrahuje metódou lisovania za studena.
Táto technika má niekoľko fáz, vrátane:
- Separácia semien – tu sa oddeľujú semienka rakytníka od dužiny bobúľ buď ručne alebo pomocou stroja.
- Sušenie semien – semená sa zvyčajne potom sušia, aby sa znížil obsah vlhkosti a uľahčil sa proces extrakcie.
- Lisovanie za studena – pomocou hydraulického lisu alebo expelerového lisu pri nízkych teplotách sa aplikuje tlak na rozdrvenie semien a extrakciu rakytníkového oleja.
- Čistenie a filtrovanie – z extrahovaného oleja sa odstraňujú nečistoty a pevné látky, ktoré pomáhajú rafinovať olej.
- Objavte hlavné univerzálne výhody používania rakytníkového oleja vo vašej starostlivosti o pleť – či už zo semien alebo bobúľ.
5 hlavných výhod rakytníkového oleja pre pokožku
Aj keď sa bobule rakytníka pravdepodobne nedostanú na váš nákupný zoznam, existuje množstvo výhod v starostlivosti o pleť, ktoré semená v týchto plodoch a samotné bobule môžu ponúknuť. Pri použití v produktoch starostlivosti o pleť môžete očakávať hydratáciu, menej zápalov a oveľa viac.
1. Hydratuje a vyživuje pokožku
Rakytníkový olej je bohatý na mastné kyseliny , ktoré sú kľúčovou zložkou ceramidov . Ceramidy sú formou lipidu (prirodzene sa vyskytujúca organická zlúčenina) a zohrávajú významnú úlohu pri udržiavaní prirodzenej bariéry pokožky, ako aj pri uzamykaní vlhkosti v pokožke.
Obsahuje aj iné typy komplexnejších lipidov , vrátane:
- Fosfolipidy a glykolipidy – zvlhčujú a zjemňujú epidermis (vonkajšiu vrstvu pokožky) a tiež zlepšujú elasticitu pokožky.
- Steroly – pomáhajú posilňovať prirodzenú bariéru pokožky a znižovať stratu vody cez epidermis.
2. Je bohatý na antioxidanty
Rakytník je silným antioxidantom , ktorý pomáha bojovať proti voľným radikálom, aby sa znížili škody nimi spôsobené a iné environmentálne stresory. Voľné radikály (atómy bez elektrónového párovania) môžu „kradnúť“ elektróny zo zdravých buniek, čo spôsobuje poškodenie kože, ako je suchosť, nerovnomerná pigmentácia a prasknuté cievy.
3. Podporuje regeneráciu pokožky
Rakytníkový olej obsahuje nenasýtenú mastnú kyselinu gama-linolénovú (GLA), príklad omega-6 mastnej kyseliny, vďaka čomu je skvelou zložkou, ktorá pomáha pri oprave a regenerácii pokožky. Ďalšie bioaktívne zlúčeniny v oleji, ako sú flavonoidy a karotenoidy, tiež pomáhajú podporovať regeneráciu kožných buniek.
Regenerácia pokožky je obzvlášť dôležitá pre ľudí, ktorí bojujú s rôznymi kožnými ochoreniami na tvári, ako je rosacea, ekzém alebo akné. S regeneráciou kože sa totiž zrýchli proces hojenia postihnutej kože a môže sa znížiť výskyt jaziev a znamienok.
4. Protizápalové vlastnosti
O oleji je známe, že je bohatý na GLA, ktorá pomáha zlepšiť prekrvenie pokožky. To znamená, že pokožka je lepšie zásobená kyslíkom a nevyhnutnou výživou, takže sa môžu odstrániť toxíny a upokojiť zápal.
5. Zlepšuje tón a textúru pleti
Nenasýtené mastné kyseliny prítomné v rakytníkovom oleji znamenajú, že je skvelou zložkou, ktorá pomáha zlepšiť tón, textúru a tiež štruktúru pokožky. Antioxidačné a protizápalové účinky oleja pomáhajú zvyšovať elasticitu pokožky a tiež odstraňovať toxíny z pokožky, čím podporujú žiarivejšiu pleť.
Často kladené otázky o použití rakytníkového oleja na pokožku
Je rakytníkový olej komedogénny?
Rakytníkový olej je nekomedogénny a preto je nepravdepodobné, že by upchal póry.
Môže rakytníkový olej spôsobiť akné?
Keďže rakytníkový olej je nekomedogénny, je nepravdepodobné, že by spôsoboval akné, pretože má tendenciu neupchávať póry. Keď to hovoríme, je dôležité si uvedomiť, že každý človek vníma produkty a zložky inak. Takže aj keď je nepravdepodobné, že spôsobí upchatie pórov a akné, najlepšie je urobiť si náplasťový test, ak máte citlivú alebo aknóznu pleť.
Môžete si dať rakytníkový olej na tvár?
Áno, rakytníkový olej možno použiť na tvár.
Zafarbí rakytníkový olej pokožku?
Je známe, že rakytníkový olej má oranžový alebo červený odtieň. Pri aplikácii rakytníkového oleja priamo na pokožku môže spôsobiť dočasné zafarbenie. Niektorí ľudia sa rozhodnú riediť svoj rakytníkový olej v niektorom základnom oleji, ako je jojobový olej, aby sa toto riziko minimalizovalo, ale stále sa môžu vyskytnúť škvrny.
Ako používať rakytníkový olej na pokožku
Pevne veríme, že používanie kvalitných produktov starostlivosti o pleť s obsahom rakytníkového oleja je najlepším spôsobom, ako využiť jeho vlastnosti. Niektoré z našich najpredávanejších produktov sú vyrobené s použitím tohto oleja, preto sme si povedali, že vám ich (znovu) predstavíme.
Zápal je prirodzená ochrana nášho tela, ktorá nás bráni pred infekciami a zraneniami. Ale čo sa stane, keď sa táto obrana pomýli? Dlhodobý, chronický zápal sa môže stať tichým nepriateľom, ktorý pomaly, ale isto narúša naše zdravie. Na rozdiel od krátkodobého, akútneho zápalu, ktorý pomáha vyriešiť problém, chronický zápal môže pretrvávať mesiace alebo dokonca roky a spôsobovať vážne škody. Môže viesť k vzniku cukrovky, srdcovo-cievnych problémov alebo dokonca rakoviny.
Väčšina zápalových procesov v organizme vzniká nielen kvôli prítomnosti vírusov a baktérií, ale aj kvôli zníženej imunite. Zápal s imunitou úzko súvisí. Tento stav sa vyznačuje nadmernou aktivitou imunitného systému, ktorá vedie k zmenám v biochemických reakciách a následnému poškodeniu tkanív a strate ich funkčnosti.
Na zápaly a oslabenie imunity vplýva množstvo faktorov:
- Stres: Chronický stres oslabuje imunitný systém a zvyšuje náchylnosť k zápalom.
- Nedostatok spánku: Nedostatok kvalitného spánku má negatívny vplyv na imunitný systém a zvyšuje riziko vzniku zápalov.
- Nezdravá strava: Nadmerná konzumácia spracovaných potravín, cukru a nezdravých tukov oslabuje imunitný systém a prispieva k zápalom.
- Nadmerná konzumácia alkoholu: Alkohol má toxický vplyv na imunitný systém a zvyšuje riziko zápalov.
- Fajčenie: Fajčenie oslabuje imunitný systém a zvyšuje riziko zápalov v dýchacích cestách a iných orgánoch.
- Genetické predispozície: Niektorí ľudia sú geneticky náchylnejší k zápalom a oslabeniu imunity.
- Chronické ochorenia: Chronické ochorenia, ako napríklad diabetes, reumatoidná artritída a srdcové choroby, môžu oslabiť imunitný systém a zvyšovať riziko zápalov.
- Znečistené životné prostredie: Znečistenie ovzdušia, vody a pôdy môže oslabiť imunitný systém a prispieť k zápalom.
Ak si chcete prečítať viac o imunite a výživových doplnkoch, kliknite sem.
Stopbol je výživový doplnok, ktorý je určený na podporu zdravia kĺbov a pohybového aparátu. Je navrhnutý tak, aby poskytoval dôležité látky, ktoré môžu pomôcť udržať kĺby a kosti v dobrej kondícii a podporiť pohybovú schopnosť.